A család egykor és ma

konferencia
Országos-Rabbiképző-Zsidó Egyetem, 1084 Budapest, Bérkocsis u. 2.
2012. április 24-25-én

2012. április 24. kedd

9.00 Regisztráció            Oktogonális terem

10.00 - 13.00                 Plenáris előadások             Oktogonális terem

Elnököl: Kiss Endre

Schőner Alfréd: Az újrasarjadzó zsidó élet a feszültségek forrásává is vált... (A zsidó család a XXI. század elején Magyarországon)

Schőner Alfréd az 1945 utáni magyarországi zsidóság fejlődésének egészében értelmezte a család-problémát. Utalt számos válsághelyzetre, a "kettős nevelés" fogalmára, a demográfiai vándorlásra (vidék-Budapest), a zsinagóga új funkcióira. Az 50-es évektől folyamatosan az állam erőszakszervezetének hatására egyre több magyarországi zsinagógát veszítettek, a magyarországi rabbikar tagjainak jelentős részét üldözésben részesítették. 1989 és 1990 körül új helyzet állt elő. Új helyzetbe került a zsidó család is. Újjászerveződött a pedagógiai élet, és az elmúlt tizenhárom év alatt vertikumában kialakult az a rendszer, melynek lényege, hogy az óvodától egészen az egyetemig immár van lehetőség zsidó vallási intézményekben tanulni.
 

Barna Gábor: Vallási társulatok és a család

Barna Gábor gazdagon illusztrált előadást tartott az Élő Rózsafüzér kunszentmártoni társulatának múltjáról és jelenéről. Az előadás teljes képet adott e mozgalom szabályairól, szerveződéséről, a részvevők vállalásairól és arról a gazdag életvilágról, ami az alapvető hitélet gyakorlására épült
 

Staller Tamás: Kérdések a zsidóság-genealógiáról

Staller Tamás a sajátosan zsidó család-problematika néhány különlegesen fontos vonatkozását értelmezte, így például az ún. "genealogikus" migrációkat vagy az ún. névadás-"teológiák"-at. Kitért az európai arisztokrácia és a zsidók: genealógiai szempontból analógiás jelenségeire is. 
 

Kiss Endre: A család tartalmainak komplexitása

Kiss Endre a család komplexitását és történeti változékonyságát állította előadása középpontjába. Róheim Géza pszichoanalitikus néprajza és Hegel Jogfilozófiája alkották az előadás két szélső pólusát, hogy utána Émile Durkheim szociológiai család- és öngyilkosság-koncepcióit elemezze.
 

13.00 - 14.00 Ebédszünet
14.00 - 18.00
1. szekció           Oktogonális terem 2. szekció       Scheiber terem

Elnököl: Staller Tamás

Elnököl: Glässer Norbert

Róbert Péter: Zsidó házasságok létrejöttének vizsgálata történelmi és szociális szempontból 

Hrotkó Larissza: Családi viszonyok a talmudi régészetben, különös tekintettel a nők és gyerekek családi státuszára

Hrotkó Larissza, az OR-ZSE doktorjelöltje a 19. századi zsidó populáris antikvitások kutatásában megjelenő nőképet elemezte a gender studies - posztmodern paradigmaváltást követően megjelenő szempontjai felől.

Kolumbán Zsuzsanna: Székely asszony, székely család a hagyományos rendtartás és a modernizáció mezsgyéjén. (Családi szerepek és azok változásai az Udvarhelyi Református Egyházmegye 19. századi válóperes iratainak tükrében)

Tóth Judit Gabriella: Etnocentrizmus vagy asszimiláció? A család megváltozott a szerepe a bükki szlovákok és az őrségi szlovének körében

 

 

Tóth Judit Gabriella kulturális antropológus kitért a lokális öntudat és a nemzetiségi oktatásban megjelenő modern nemzeteszme eltéréseire, generációs önértelmezésbeli ellentéteire. A főként a szlovénok esetében a párhuzamos közösségi emlékezetek kérdéskörét is érintette.

Fenyves Katalin: A 19. század végének zsidó családjai Magyarországon

Kárpáti Judit: "Béjn hámécárim - Szorongattatásban." A zajdi imámok árvákra vonatkozó rendelete és a jemeni zsidó családszerkezet változásai

 

 

Kárpáti Judit, az OR-ZSE docense a zajdi imámok árvákra vonatkozó rendeleteinek és a jemeni zsidó családszerkezet változásainak mentalitástörténeti példáin keresztül mutatta be a vallástörvénytől látszólag eltérő gyakorlatoknak kisebbségi kiszolgáltatott helyzetben a lokális vallási élet megőrzésében játszott szerepét. A gyermekkorban kötött házasságok ugyanis az árvaságra jutott zsidó gyerekek erőszakos iszlám kényszertérítését voltak hivatottak megelőzni.

15.30 - 16.00 szünet

Szendrei Eszter: A nukleáris- és a törzscsalád viszonyának alakulása a rendszerváltás után

Háberman Zoltán: A család szerepe a középkori kehilában.

Háberman Zoltán az ELTE és az OR-ZSE adjunktusa Ferdinand Tönnies modellje mentén, Jakov Katz kutatásaira támaszkodva, a premodern közösségek családmodelljeit mutatta be. A középkori zsidó család a hatalom által testületiségében kezelt, számos kérdésben saját hagyományaira bízott communitas judeorum része volt.

Lehotay Veronika: Szabadságmegvonó intézkedések a családjog területén a Horthy-korszak második felében

Miklós Péter : Az identitásszerveződés kérdései a magyar zsidó polgárcsaládokban a huszadik század első felében

 

 

 

Miklós Péter a SZTE Új- és Legújabbkori Magyar Történeti Tanszékének tanára előadásában Kecskeméti Ármin, Sík Sándor és Radnóti Miklós életútján keresztül mutatta be az 1920-as évek megváltozott nemzetkoncepciójával párhuzamos, magyar zsidó önértelmezéseket. A 19. század asszimilatív nemzeteszméjében megfogalmazott önmeghatározások és nemzeti kötődések a Monarchia utódállamaiban megjelenő etnicista nemzetfelfogások ellenében a neológ, illetve a vallást elhagyó zsidóság körében tovább éltek.

 

 

 

Radnóti Zoltán: Az európai zsidók és a kísértés (responsum irodalom)

Marsó Judit: A születés-szabályozás; etikai, gazdasági és társadalmi kérdései.


Marsó Judit, az OR-ZSE doktorandája északkelet-magyarországi példákon a születés-szabályozás; etikai, gazdasági és társadalmi kérdései vizsgálta a fiatalok körében.

Zima András: "A zsidóságért és a zsidó gyermekekért" Zsidó nemzeti családmodell a budapesti cionista sajtóban

Simonyi Gyula: A fogamzásgátlás kompetenciája mint az emberré válás evolúciós ugrása.

 

 

Simonyi Gyula harmadik világbeli tapasztalatairól tartott előadást.

 

2012. április 25. szerda

3. szekció         Oktogonális terem

4. szekció       Scheiber terem

Elnököl: Barna Gábor

Elnököl: Miklós Péter

Báti Anikó: Családi kapcsolatok és ismeretátadás. A főzés tudományának átadása/ átvétele a családban és azon kívül

 

 

  A kihívások a 19-20. században elsősorban a családi kapcsolatok lazulását idézték elő. Ebben a helyzetben megváltoztak a családon belüli kapcsolatok a generációk között, egyúttal pedig az ismeretátadás csatornái is. A család ellátására, a főzés kultúrájára vonatkozó ismereteket mindinkább külső forrásokból kapták, kapjuk.

Komoly Judit: A női szerep változásai a bibliai időktől napjainkig

 

 

 

 

A szekció nyitó előadásában Komoly Judit, az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem professzorasszonya áttekintette azokat a Tóra asszonyképétől a pszichoanalitika és gender studies által vizsgált és leírt modern és posztmodern női szerepekig.

Frauhammer Krisztina: Imakönyvek a katolikus lány- és nőnevelés szolgálatában a 19. és 20. század fordulóján

 

 

Szükségessé válik a leánynevelés szempontjainak és értékeinek megfogalmazása, amire a különböző felekezeteknél imakönyveket jelentettek meg.

 

 

 

Fényes Balázs: Segítő - ellenében

Glässer Norbert: Az opera tündérei vagy a sábesz angyalai? A szocializációs minták vitái a budapesti magyar nyelvű orthodox sajtóban

 

A változó szocializációs minták tükröződnak a budapesti magyar nyelvű orthodox zsidó sajtóban is.
Ha az egyes szerepekre reflektáltak, akkor konfliktusok keletkezhettek. Ennek következtében terjedt a vallási közöny, de felbukkant a kompenzáció igénye is.

Szécsi József: Újszövetségi teológiai képzetek életforma-következményei

 

 

 

 

Szécsi József címzetes egyetemi docens az újszövetségi teológiai képzetek életforma-következményeit vizsgálta referátumában. Az ószövetségi apokaliptikus részek mellett a jánosi Jelenések könyve volt nagy hatással a keresztények első generációira, akiknek mindennapjaira is kihatott a reményteljes várakozásuk Jézus második eljövetelére. Ennek jegyében a házasság és a családos életállapot helyett azokban az időkben - döntőrészt Szent Pál hatására - inkább nőtlen vagy hajadon, illetve tiszta (értsd szűzi) állapotot tartották üdvözítőbbnek.

Nébliné Baráth Ágota: A "családteremtő" fiktív önéletrajz

 

 

 

 

 

Felbukkan az identitás átszerkesztésének igénye több önéletrajzinak mondott regényben is, megszületik a fiktív önéletrajz. Ez azután nagy társadalmi viták gerjesztője lesz, hiszen szerzőik lelepleződtek.

Gyertyános Éva: Szent hitves: család és életszentség viszonya Árpád-házi Szent Erzsébet ferences rendi kultuszában

 

 

Gyertyános Éva, a szegedi Bálint Sándor Valláskutató Intézet tudományos munkatársa a család és az életszentség viszonyát mutatta be Árpád-házi Szent Erzsébet életútjában és kultuszában. A tizenharmadik századi szent ugyanis - legendája és a hagyomány szerint - egyszerre volt szerető feleség, odaadó édesanya (három gyermeke születet), majd férje korai halála után példás jámborságú özvegyasszony, akinek szociális (szegény- és beteggondozó tevékenysége) már korában ismert volt.

12.00 - 12.30 szünet

Menyhárt Krisztina: A család képe 60 évvel ezelőtti falusi elbeszélések tükrében

 

 

 

A nyelvjárástörténeti, dialektológiai anyaggyűjtéseknek a hagyományosnak mondott parasztcsalád élete szempontjából lehet bizonyos forrásértéke.

Bodosi-Kocsis Nóra: Olvasatok a férfi és női szerepről két magyar vaisnava közösségben

 

 

 

Bodosi-Kocsis Nóra, a Szegedi Tudományegyetem doktorandusza két magyar vaisnava közösségben vizsgálta a férfi és női szerepekről alkotott nézeteket. A nemi szerepek a hindu csoportokban megfigyelhető olvasatait az előadó társadalomtudományi módszerekkel - szövegelemzés (blog), megfigyelés, interjú - rekonstruálta, s arra jutott, hogy azokat a vallási közösség (belső világa) versus az őket körülvevő (külső) világ oppozíciója befolyásolja.

Örsi Julianna: A család összetartásának és védelmi mechanizmusának szerepe a helyi társadalomban

 

 

 

A családnak mindig volt összetartó, s ezáltal tagjai számára egyfajta védelmi szerepe is. Az elmúlt évtizedek, a széthulló családok, a nagy társadalmi mobilitás e körülményekben is nagy változást hoztak.

Baracs Gabriella: Családminták az Ószövetségben, a mai családok változatos szerkezete

 

 

 

Baracs Gabriella, a Tiszántúli Református Egyházkerület hódmezővásárhelyi vallástanára didaktikai tárgyú előadást tartott: arra kereste a választ, hogy az Ószövetségben leírt családminták hogyan alkalmazhatók, párhuzamosíthatók a mai kor változatos szerkezetű családmodelljeivel (egyszülős családok, többedik házasság, féltestvérek stb.).
Baracs Gabriella az elmondottakat saját oktatási tapasztalatiból vett példákkal és esetleírásokkal támasztotta alá.

A szekció előadásai sok témában, eltérő módszerrel, de történeti szemlélettel azokat a folyamatokat mutatták be, hogy a gazdasági és társadalmi változásokra hogyan reagált a család intézménye. Csupán egy előadás maradt el: Szalma Anna-Mária felszólalása, amiben a családi fényképek identitásteremtő szerepét vizsgálta.

A kihívások a 19-20. században elsősorban a családi kapcsolatok lazulását idézték elő. Ebben a helyzetben megváltoztak a családon belüli kapcsolatok a generációk között, egyúttal pedig az ismeretátadás csatornái is. A család ellátására, a főzés kultúrájára vonatkozó ismereteket mindinkább külső forrásokból kapták, kapjuk. (Báti Anikó)
A változó szocializációs minták tükröződnak a budapesti magyar nyelvű orthodox zsidó sajtóban is.
Ha az egyes szerepekre reflektáltak, akkor konfliktusok keletkezhettek. Ennek következtében terjedt a vallási közöny, de felbukkant a kompenzáció igénye is. (Glässer Norbert)
Szükségessé válik a leánynevelés szempontjainak és értékeinek megfogalmazása, amire a különböző felekezeteknél imakönyveket jelentettek meg. (Frauhammer Krisztina)
Felbukkan az identitás átszerkesztésének igénye több önéletrajzinak mondott regényben is, megszületik a fiktív önéletrajz. Ez azután nagy társadalmi viták gerjesztője lesz, hiszen szerzőik lelepleződtek. (Nébliné Baráth Ágota)
A nyelvjárástörténeti, dialektológiai anyaggyűjtéseknek a hagyományosnak mondott parasztcsalád élete szempontjából lehet bizonyos forrásértéke. (Menyhárt Krisztina)
A családnak mindig volt összetartó, s ezáltal tagjai számára egyfajta védelmi szerepe is. Az elmúlt évtizedek, a széthulló családok, a nagy társadalmi mobilitás e körülményekben is nagy változást hoztak. (Örsi Julianna)

Ábrahám Vera: A közösségi emlékezet gyászesemény kapcsán (Löw temetés)

 

 

 

Ábrahám Vera, a Szegedi Zsidó Hitközség Birnfeld Sámuel Könyvtárának vezetője két szeged gyászesemény - Löw Lipót főrabbi (1875) és Pap Róbert (1947) hitközségi elnök elhunyta - kapcsán mutatta be a halálhoz és temetkezéshez kötődő hagyományos zsidó rítusok (át)alakulását a tizenkilencedik-huszadik században.

  

15.00 - 18.00            Plenáris előadások                   Oktogonális terem

Elnököl: Komoly Judit

 

 

G. Tóth Péter: Zákányok. Egy középkori szegedi patrícius család története

 

 

Szabó Erika: Morvaországtól a Pick szalámigyárig

 

 

Oláh János: Egy "angyal" egykor és ma - Az Engel család felemelkedése, nagysága és...

 

 

Kozma György: Tormay Cécile család-képe
(az előadás itt olvasható)

Kunt Gergely: A család és az iskola hatása egy diáklány önmeghatározásának az alakulására a két világháború között

 

 

Lichtmann Tamás: Apák és fiúk - Levelek az apának

Zárszó: Kiss Endre és Kozma Gábor

A plenáris ülésen szerencsés csoportosításban családok generációi kerültek bemutatásra.
Érdekfeszítő tanulságos családfákkal ismerkedhetett meg a hallgatóság. A Zákányok, Pickek, az Engelek jelentős szerepet játszottak a magyar történelemben, különös tekintettel a magyar polgárosodásra és a zsidóságnak ebben játszott fontos szerepére.
Meglepetést okozott "egy középiskolás diáklány" naplójának bemutatása, amikor kiderült, hogy a napló írója nem más mint Szenes Anikó.
A tudományos ülésszak méltó befejezése volt az az előadás, amely Franz Kafkának az apjához fűződő megrendítően izgalmas viszonyát mutatta be.
Zárszavában Kiss Endre, Barna Gábor és Schőner Alfréd professzor egybehangzóan szólt a konferencia magas tudományos színvonaláról és a két intézmény együttműködésének fontosságáról.