A Jeruzsálem-könyv bemutatója a Petőfi Irodalmi Múzeumban

konyv

Január utolsó napján zsúfolásig megtelt a Petőfi Irodalmi Múzeum szép Lotz-terme. Az esemény méltó volt a selyemtapétás, aranyos ajtójú környezethez. Dr. Peremiczky Szilvia Jeruzsálemről írott könyve először találkozhatott leendő olvasóival.

Berényi Gábor, a nagy múltú Gondolat kiadó igazgatója köszöntötte a megjelenteket, kifejezve örömét afelett, hogy az általa vezetett kiadó gondozásában jelent meg ez a szép munka, amelyre már disszertációs állapotban felfigyelt és ösztönözte a szerzőt az irodalmi formába való öntésre és továbbfejlesztésre.

Utána Schőner Alfréd rektor-főrabbi méltatta a szerzőt - aki a Zsidó Múzeum vezetése és tudományos munkája mellett az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem oktatójaként is tevékenykedik. Unikális könyvnek tartja Permiczky Szilvia művét, amely hézagot pótol, hiszen Rapsányi László könyve óta nem jelent meg e tárgyban ilyen volumenű alkotás. Önmagáért beszélő, úttörő vállalkozásként jellemezte a könyvet, amely tükrözi a szerző komoly, alapos munkáját és felkészültségét. Nagy ismeretanyag jelenik meg a könyv lapjain és ez élvezetes formában jut el az olvasóhoz. Emlékeztetett arra, hogy Jeruzsálem nem csak egy város, hanem a legnagyobb "szent hely" a zsidó világlátásban. Felidézte saját személyes emlékeit Jeruzsálemről, amelynek egy ideig lakója lehetett. Egybevetette ezeket a könyvben említett momentumokkal, többek között a második intifáda kitörésével. Ikonográfiailag, vertikálisan és horizontálisan kiválónak minősítette a könyvet. Jeruzsálem megérdemli a törődést és tiszteletet, ennek bizonyítására idézte Rav Kuk, az ott élt tudós rabbi szavait városáról. Kő és szív fonódik össze ott és ez jól megjelenik Permiczky Szilvia könyvében.

Természetesen szót kapott a szerző is. Kifejezte háláját azoknak akik segítették a témakutatásban, szólt a könyv egyes részeiről, kiemelve a szefárdok szerepét. Továbbra is foglalkoztatja Jeruzsálem, hiszen ezt a várost - ahogy a szent szöveg mondja - nem lehet elfelejteni, ezért örömmel fogadta egy Jeruzsálemről szóló antológia ötletét.

Ezután a közönség kapott szót. Kérdések hangzottak el a könyv esetleges lefordításáról, külföldön való megjelenéséről. Az izraeli fogadókészségről Schőner Alfréd válaszolt, pozitiven. Többek szerint ez a könyv reveláció lehetne. A szerző felvetette a szakirodalom hiányát, de szó esett a Jeruzsálemmel foglalkozó régi magyar regényekről is.

Utána mód nyílt kötetlen beszélgetésre és a könyv megvásárlására, amelyet a szerző dedikált.

Sikeres bemutatója volt egy érdekes, tartalmas könyvnek!

Róbert Péter
2012.02.01.