A szociális munka világnapja 2014

Mit tehet a szociális munka társadalmi és gazdasági válságok esetén? - Ezen a címen került megrendezésre 2014. március 18-án a Szociális munka világnapja.

Négy különböző egyetem ( ELTE - Társadalomtudományi Kar, Wesley János Lelkészképző Főiskola, Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet és az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem - (OR-ZSE) ) szociális munkás hallgatói szervezték a rendezvényt a Fogas Házban.

A fő szervező, az ELTE volt, de mellettük az OR-ZSE harmadéves szociális munkás hallgatói is (Csonka Éva, Elek János, Huller Aliz, és Temesi Johanna) aktívan részt vettek a szervezés folyamataiban. Egyetemünk több programjával is képviseltethette magát a rendezvényen.

Első program blokkunk volt a Haver Alapítvány érzékenyítő és interaktív programja az előítéletek ellen. Ezt követte egy kerekasztal beszélgetés, „Civil Kurázsi – Szociális munka a civil szférában” címmel. A beszélgetésre 7 civil szervezet fogadta el a meghívást (Uccu Roma Informális, Oktatási Alapítvány, Szimpozion Egyesület, Labrisz Leszbikus Egyesület, Szociális Innovációs Alapítvány, A Város Mindenkié/Fedél Nélkül, Diótörés Alapítvány – Diófa Rehabilitációs Otthon, és a Haver Alapítvány). A résztvevők értékes, hasznos gondolatokat osztottak meg az érdeklődőkkel (a beszélgetés írásos kivonata, teljes terjedelmében, hamarosan olvasható lesz).

Az OR-ZSE hallgatói egy olyan interaktív programot is szerveztek mely a rendezvény teljes időtartama alatt működött és nagy sikert aratott. A programunk címe: „Élő Könyvtár”. Ebben könyvek élő emberek, akikkel a helyszínen beszélgetni lehet.

„Találkozz az előítéleteiddel! Nézz a borító mögé! "
Az Élő Könyvtár úgy működik, mint egy hagyományos könyvtár, érvényes olvasójeggyel lehet kölcsönözni egy-egy „könyvet”, meghatározott időre, a könyvtári szabályok betartásával. Ezek a „könyvek” olyan csoportok tagjaiból kerülnek ki, melyekkel szemben előítéletek élnek a társadalom széles rétegeiben, és amelyek ennek következtében könnyen válnak diszkrimináció áldozatává (pl.: romák, menekültek, zsidók, melegek, leszbikusok, volt szerhasználó, hajléktalanok… stb.
Az „olvasás", vagyis a személyes beszélgetés során olyan kérdéseket tehetünk fel „könyvünknek”, vagyis a témát képviselő személynek, amire mindig is szerettünk volna választ kapni, csak sosem volt merszünk, vagy lehetőségünk megkérdezni. Az „olvasás” során az „olvasók” – akik azelőtt talán soha nem találkoztak az adott csoporthoz tartozó személlyel – békés, biztonságos körülmények között beszélgetnek a könyvekkel, és a személyes találkozásnak köszönhetően jobban megismerik a szóban forgó kisebbség életét, problémáit, örömeit. A kikölcsönzött élő könyv nemcsak válaszol kérdéseinkre, hanem vissza is kérdezhet, így könyv és olvasó, egymás nézőpontját megismerve, saját élményekkel gazdagodva fejezheti be a kölcsönzést.

Az Élő Könyvtár az Európai Ifjúság Központ és az OR-ZSE hallgatóinak együttműködésével valósulhatott meg. A szűk 4 óra alatt 31 könyvkölcsönzés és 51 olvasó volt, aminek nagyon örültünk!

Emellett a Film teremben, levetítették a négy szervező egyetem közös filmjeit.

A rendezvényre látogatók, nem csak a mi programjainkat ismerhették meg, hanem más workshopokon, kiállításon és interaktív programokon keresztül közelebbről is megismerkedhettek a szociális munka különböző területeivel. A rendezvényt ülés zárta.

Bízunk benne, hogy ez a nagyszerű összejövetel hagyományteremtővé fog válni, és ennek a aktív részesei lehetünk a jövőben is.

Ez úton is megköszönjük oktatóinknak - elsősorban Háberman Zoltán tanár úrnak - a szervezésben való segítség nyújtásukat és támogatásukat, Darvas István rabbi és Fináli Gábor rabbijelölt urak aktivitását és hallgató társaink segítségét, mellyel hozzájárultak programjaink sikeres megvalósításához.

Csonka Éva
szociális munkás szak III. évfolyam
2014.04.02.

Vissza