A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik jártasak a judaisztika tudományterületének mind vallási, mind pedig világi jellegű tartalmaiban. Megfelelő készséggel bírnak a héber nyelvben, és tág ismeretekkel és gyakorlattal rendelkeznek a zsidóság szöveges és tárgyi forrásainak interpretálásához. Tudásukat képesek a gyakorlatban is alkalmazni a zsidó közösségekben és intézményekben, valamint a zsidó örökség szempontjából releváns területeken. A képzés célja továbbá, hogy szilárd elméleti, módszertani és műveltségi alapokat biztosítson a judaisztikai tanulmányok mesterképzésben történő folytatásához és a kutatói pályához.
A szakra való jelentkezéshez az ITT felsorolt anyagokat kell beküldeni.
A felvételi elbeszélgetés dátuma: 2025. június 16. (A felvételi pontos időpontjáról e-mailben értesítjük azokat, akik hiánytalanul leadták jelentkezésüket.)
Felvételi pontszámítás
A jelentkező teljesítményét száz pontos rendszerben értékeli a felvételi bizottság. A felvételi eljárásban a jelentkező pontszáma az alábbiak szerint tevődik össze:
a) hozott pontok: max. 40
Az érettségin a magyar, történelem, idegen nyelv (valamint esetleges további humán tárgyak, pl. judaisztika stb.) átlaga alapján számítva.
b) önéletrajz és motivációs levél: max. 10
A jelentkezőknek be kell adniuk egy magyar nyelven megírt önéletrajzot, valamint egy motivációs levelet, amelyben kitérnek arra, hogy miért szeretnének az OR-ZSE-n, és különösen a judaisztika alapszakon tanulni, illetve mi a fő érdeklődési területük.
c) szóbeli: max. 50
A szóbeli felvételi része egy beszélgetés egy könyvről, amelyet a jelentkező a szak által a jelentkezési időszak elején közzétett listáról szabadon választhat. A listán szereplő könyvek pl.:
d) lehetséges többletpontok: max. 10
Egy adott idegen nyelvből csak egy kategóriában lehet többletpontot szerezni (vagy emelt érettségi vagy B2 vagy c1 komplex nyelvvizsga).
Nem vehető fel a judaisztika BA szakra az a jelentkező, akinek a felvételi összpontszáma nem éri el legalább a 60 pontot.