A komplex vizsga a képzési és kutatási szakaszban (tehát a doktori képzés első két évében) megszerzett elméleti ismeretek összefoglaló számonkérését, valamint a kutatási és disszertációs szakaszra (a doktori képzés második két éve) való felkészültség felmérését célozza.
A komplex vizsga két fő részből áll:
Az elméleti részben a vizsgázó elméleti felkészültségéről, szakmai alapműveltségéről ad számot; a kutatási és disszertációs részben a vizsgázó tudományos előre haladásáról (eddigi kutatási eredmények) ad számot egy műhelybeszélgetés keretében.
A műhelybeszélgetéshez be kell nyújtania a tervezett disszertáció tárgyában készült, legalább 1,5 szerzői ív (kb. 60 000 leütés) terjedelmű írásművet. A komplex vizsgára benyújtott írásmű a készülő disszertáció egy-két fejezetének – ha nem is végleges, de már kidolgozott – korai verziója. A tudományos értekező próza szabályainak megfelel, és a készülő disszertáció hivatkozási rendszerét követő hivatkozásokat, bibliográfiát tartalmaz. Egy bevezető bekezdésben javasolt bemutatni azt, hogy hogyan illeszkedik a benyújtott egy-két fejezet a készülő disszertáció egészébe. A témavezetővel történő konzultáció függvényében ajánlott egy, a készülő dolgozatot elméleti-módszertani szempontból megalapozó (rész)fejezetet és/vagy annak egy konkrét példán történő alkalmazását bemutató (rész)fejezetet benyújtani.