Lág bá-omer, 5785 / Zohár

5785-ben május 15-én este kezdődik lág bá-omer, az omerszámlálás 33. napja. Ez a nap egyben Rabbi Simon bar Johaj (Rasbi) halálának évfordulója, akinek a hagyomány a Zohár szerzőségét tulajdonítja. Ebből az alkalomból egy Könyvtárunkban őrzött, 17. századi Zohár-kiadást mutatunk be. 

A Zohár a Kabbala alapművének számít. A rabbinikus legendák szerint Simon bar Johaj, 2. századi tannaita, barlangi elvonultságban kapta meg ezeket a titkos tanításokat. A történeti-kritikai kutatás szerint mind a Zohár fő szövegteste, mind pedig a vele együtt kiadott Midrás neelám a 13. században keletkeztek, és bizonyos részüket Mose de Leon (cc. 1240–1305) spanyol rabbi, misztikus gondolkodó írta, a fenmmaradó anyag pedig több középkori szerző munkáinak összedolgozásából születhetett.

A זוהר חדש ומדרש נעלם (Zohár hádás u-midrás neelám) című kötet 1663-ban jelent meg Velencében, a korabeli Európa legnevesebb héber nyomdájában, a Bragadin nyomdász dinasztia műhelyében. A szöveget Mose ben Mordehaj Zakuto (Ramaz, ca.1625–1697) rabbi, kabbalista, költő szerkesztette és látta el javításokkal. A könyv emellett még tartalmazza a Tikune Zohár című különálló szöveget, amely későbbi keletkezésű, és a Biblia első szaván (בראשית , azaz “kezdetben”) elmélkedik, 70 kommentárt fűzve hozzá.