Recenzió a Virág és vallás, valamint a Fényszóró drágakövek c. kötetekről.
Miként öröksége Szegednek Löw Immánuel tudományos írásai – ezzel az alcímmel jelent meg Ábrahám Vera és Glässer Norbert recenziója a Löw Immánuel válogatott művei c. könyvsorozat eddigi két megjelent kötetéről.
A Szeged folyóirat 2019. szeptemberi számában közölt cikk első mondata – „Löw Immánuel neve elválaszthatatlan Szegedtől” – egy idézet intézményünk egykori vezetője, Scheiber Sándor egyik 1944-es cikkéből. Jelen recenzió szerzői is kötődnek az OR-ZSE-hez: Ábrahám Vera intézményünkben végzett és tagja az OR-ZSE Kaufmann Dávid Kutatócsoportjának, míg Glässer Norbert tavaly habilitált a Scheiber Sándor utcában. A vizsgált könyvsorozat első két kötetének szerkesztői Hidvégi Máté Scheiber Sándor-díjas, és Löw Lipót emlékplakettel elismert c. egyetemi tanár (OR-ZSE) valamint a júniusban elhunyt Ungvári Tamás Széchenyi- és József Attila-díjas egyetemi tanár voltak.
„Több szinten zajló átalakulás lenyomata az, amit Löw(ök) örökségének tekinthetünk. Változott Európa, benne a Monarchia részeként a Magyar Királyság és Szeged városa is. (…) Ha Löw(ök) szegedi örökségét szeretnénk megragadni, ez megtehető partikuláris nézőpontokból a mából visszatekintve is, lényegére viszont a történeti folyamatok változó kontextusa, a történeti partikularizmus perspektívája mutathat rá”
– áll a recenzióban. A teljes szöveget ide kattintva (PDF) lehet elolvasni.
Korábbi recenziók
Korábban Prof. Dr. Oláh János, az OR-ZSE egyetemi tanára, tanszékvezető írt recenziót mindkét kötetről.
Voigt Vilmos emeritus professzor Kései virág és örökkévaló vallás c. írását (amely a Múlt és Jövő c. folyóirat 2019/2-es számában jelent meg) itt olvashatják.
Nyitókép: A szegedi Nagyzsinagóga 2018 augusztusában (Földi Bence / OR-ZSE)