A Soá idején elpusztult magyarországi rabbinikus kéziratokról tartott előadást Isaac Hershkowitz az OR-ZSE-n.
Isaac Hershkowitz, az izraeli Bar-Ilan Egyetem Zsidó Filozófia Tanszékének docense tartott előadást 2019. szeptember 23-án Hungarian Rabbinic Manuscripts Annihilated during the Holocaust: Geography, History, and Culture címmel.
A Soá során elrabolt műtárgyak, kegytárgyak és értékes könyvek sorsával számos kiváló kutató foglalkozott már. Hershkowitz azonban egy eddig még nem vizsgált területet kezdett el feltárni: figyelme azokra a kéziratokra irányul, amelyek nem maradtak fenn, csupán háború utáni beszámolókból értesülhettünk a létezésükről. Az 1945 után született és publikált művek szerzői néha említést tesznek arról, hogy látták az egykori mesterük által írt, de nem publikált Biblia-kommentárt, responsum-gyűjteményt vagy talmudi témákat érintő értekezést.

Isaac Hershkowitz az 1944-es határok szerinti Magyarország területéről kétszáznál is több elveszett kéziratról szerzett tudomást, amely az egész Európából összegyűjtött ilyen utalásoknak a közel egynegyede. Az elveszett művek közel fele a világháború előtti időszakban elhunyt rabbik publikálásra váró hagyatéka, a többi mű szerzője a Soá során pusztult el, míg kis részük túlélte a háborút, de munkájuk kézirata megsemmisült.
Miért ilyen magas a Magyarország területén elpusztult rabbinikus kéziratok aránya? Az előadó több lehetőséget is felvetett annak a magyarázatára, hogy a magyarországi – különösen a kelet-magyarországi – ortodoxia köreiből ilyen jelentős számban maradtak fenn az elpusztult rabbinikus kéziratokra vonatkozó emlékek. Az előadó tézise, miszerint a német megszállók szisztematikusan semmisítették meg ezeket a kéziratokat, élénk vitát eredményezett az előadás végén.
Nyitókép: Isaac Hershkowitz előadást tart az OR-ZSE-n 2019 szeptember 23-án (Földi Bence / OR-ZSE)