Bernhardt Dániel: “A terület legjobbjaitól tanulhattam”

Interjúsorozatunkban jelenlegi és végzett hallgatóinkat kérdezzük arról, hogy miért választották az OR-ZSE-t. Most Bernhardt Dániellel, a zsidó kultúratörténet mesterszak végzettjével készített interjúnkat olvashatjátok. 

Bernhardt Dánielnek hívnak, közel három évvel ezelőtt végeztem a zsidó kultúratörténet mesterszakon. A klasszikus és kortárs irodalomnak egyaránt nagy tisztelője vagyok, a dráma és a líra áll hozzám a legközelebb. Legyen szó Makai Emilről, Gergely Ágnesről vagy Simon Mártonról, alkotásaik igazán meg tudnak szólítani. Verseket nem csak olvasni, írni is szeretek a magam örömére. Az irodalom mellett nagyon szeretem a zenét, festészetet, építészetet és fotóművészetet, továbbá a kőszínházon kívüli színház is nagy kedvencem.

Mesélj kicsit a szakmai életutadról!

Az ELTE Bölcsészkarán Hebraisztika alapképzésen kezdtem tanulmányaimat, majd fokozódó irodalmi érdeklődésem miatt először áthallgattam, végül felvételiztem a magyar alapszakra, ahol művelődéstudomány specializáció minorral diplomáztam. Alapszakos szakdolgozatom Szabolcsi Lajos irodalmi munkásságával foglalkozott. A diplomamunka megírásával járó kutatás és minden kihívás motivációt adott ahhoz, hogy folytassam az ilyen jellegű munkát, és jelentkezzek mesterképzésre. Szabolcsi Lajosról készítettem egy másik, a szakdolgozatomhoz képest fókuszáltabb és rövidebb szöveget, amellyel pályadíjat nyertem.

Véleményem szerint az irodalmi emlékezet peremén lévő zsidó szerzőkkel foglalkozó összefoglaló munkákból nagy hiány van, ezért mesterszakos szakdolgozatom témája Makai Emil munkássága. A jövőben is szeretnék ilyen jellegű kutatómunkát folytatni.

Hol dolgozol, mivel foglalkozol jelenleg?

Jelenleg egy nemzetközi cégnél dolgozom, kulturális témájú cikkeket publikálok és amikor időm engedi, folytatom az egyetemen elkezdett munkámat, amely zsidó szerzők lehetséges hatásának dimenzióit vizsgálja a magyar irodalomban.

Honnan értesültél az OR-ZSE-ról, miért választottad a szakot?

Elsősorban a zsidó irodalom és kultúra iránti érdeklődésem vezetett a szakra. Alapszakos szakdolgozatom megírása közben sok időt töltöttem az OR-ZSE könyvtárában, mivel sok forrás szinte kizárólag itt volt elérhető. Az induló mesterszakokról a könyvtárban láttam hirdetést, ezt követően jobban utána néztem a zsidó kultúratörténet mesterszaknak, az itt oktató tanárok névsorának. Ez alapján tudtam, hogy itt a terület legkiválóbbjaitól tanulhatom azt, ami igazán érdekel.

A szakon tanultak hogyan hasznosultak a későbbi életed, munkád során?

Az egyik legfontosabb, hogy a jellemem és ismereteim egyaránt tudtak fejlődni. Az a szemlélet, amit az oktatók átadtak, a mindennapjaim során is segítenek komplex problémák megértésében és megoldásában, nem kizárólag a tudományos tevékenység során tudom az egyetemen tanultakat hasznosítani. 

Mennyire valósult meg az egyetem alatt elképzelt pályaképed?

Valamennyire megvalósult, viszont a megvalósítás rengeteg rugalmasságot, alázatot és kemény munkát követelt meg. Nem mentem tovább doktori képzésre, ahogy korábban terveztem, de remélem, a jövőben ez változik.

Mit szerettél legjobban az OR-ZSE-n? Mik voltak a kedvenc óráid, témaköreid?

Kedvenceim az irodalom és héber órák voltak. Dr. Peremiczky Szilvia szakmai elhivatottsága örök példa lesz előttem, mindkét szakdolgozatom elkészítésénél ő volt a témavezetőm, mentorálásának köszönhetően kiváló eredményeket értem el. Türelmét és segítségét ezúton is köszönöm, mindig jó szívvel gondolok vissza a közös munkára.

Zima-Lipthay Judit óráin sikerült kihoznom a legjobbat magamból és sok akadályt le tudtam küzdeni, amit korábban lehetetlennek gondoltam ivrittanulással kapcsolatban. Az egyetem összes oktatójának, adminisztratív munkatársának egyaránt köszönettel tartozom, mindig tudtam hozzájuk fordulni, ha segítségre volt szükségem.

Van-e valamilyen kedves emléked, amit megosztanál? 

A legemlékezetesebb pillanat számomra az volt, amikor értesültem arról, hogy dolgozatom második helyezést ért el a MAZSIHISZ és OR-ZSE pályázatán. Ez nagyszerű elismerése volt a munkámnak.

Mit üzensz a szak mostani és jövőbeli hallgatóinak? 

Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem színvonalas képzéseket kínál az adott terület iránt érdeklődő hallgatóknak, teret biztosít a fejlődésre. Örülök, hogy itt tanulhattam. 

Ha felkeltették érdeklődéseteket a képzések, a felvételivel kapcsolatos információ elérhető ITT.