Tudományos Diákkör (TDK)

A sok évtizedes múltra visszatekintő tudományos diákköri mozgalom célja, hogy minél több hallgató kapcsolódhasson be valódi kutatásokba. Ez a magyar felsőoktatási intézmények tehetséggondozási stratégiájának egyik olyan központi eleme, amelyből mind a hallgató, mind a kutató, mind pedig az intézmény profitál.

A tudományos diákköri mozgalom legnagyobb seregszemléje a kétévente (páratlan évek tavaszán) megrendezésre kerülő Országos Diákköri Konferencia (OTDK). Szekciónként díjakat osztanak ki, amelyek a mesterszakra és a doktori iskolába történő felvételinél, valamint a nemzeti felsőoktatási ösztöndíj elbírálásánál is sokat számítanak.

A többi magyar felsőoktatási intézményhez hasonlóan az OR-ZSE is fontosnak tartja, hogy minél több hallgatója kapcsolódjon be a tudományos munkába. A tudományos diákköri (TDK) munka két OTDK között is folyamatos. Ehhez az OR-ZSE minden lehetséges támogatást megad. Az egyetemi TDK-munkát a Tudományos Diákköri Tanács (TDKT) fogja össze.

Kapcsolat

TDK
Dr. Biró Tamás
egyetemi docens
TDKT elnöke
Judaisztikai Tanszék
Dr. Goldmann Márta
egyetemi docens
szakfelelős (egyházi/felekezeti közösségszervező BA), TDKT titkára
Judaisztikai Tanszék

Információ hallgatóknak

A tudományos diákköri munka iránt érdeklődő hallgatók több irányban is elindulhatnak:

  • Ha van ötletük konkrét kutatási kérdésre, avagy csak egy érdeklődési terület körvonalazódik halványan, akkor keressék fel bátran az azzal a témával foglalkozó oktatójukat, avagy a területtel foglalkozó tanszéket, kutatócsoportot.
  • Ha van elképzelésük, hogy ki az az oktató-kutató, akivel szívesen dolgoznának együtt, de nincs témájuk, akkor keressék fel őt nyugodtan. Ne legyenek bátortalanok: a legrosszabb, ami történhet, az az, hogy nemet mond.
  • Tanulmányozzák az aktuális témakiírások listáját, amely az OR-ZSE tanszékei, kutatócsoportjai, egyes munkatársai által javasolt kutatási témákat tartalmazza.
  • Ha még mindig bizonytalanok, hogy milyen témában, illetve kivel végezhetnének kutatást, vegyék fel a kapcsolatot a Tudományos Diákköri Tanács valamelyik tagjával vagy az EHÖK-kel.

Amint megtörtént a kapcsolatfelvétel az oktatóval, és elindult a közös munka, kérjük, jelezzék ezt a tényt szakfelelősüknek, valamint a Tudományos Diákköri Tanács (TDKT) valamelyik tagjának.

Az OR-ZSE örül minden tudományos diákköri kutatásnak. Abból indul ki, hogy a kutatás a szakfelelős tudtával és támogatásával, a tudományos etikai normáknak és a tudományterületi szakmai szabályoknak megfelelően, az egyetem értékeivel és érdekeivel összhangban történik. Azonban közbeavatkozhat, amennyiben valószínűsíthető, hogy sérül az egyetem jó hírneve, tudományos reputációja. A TDK-projekt felfüggesztését javasolhatja akkor is, ha (például a szakfelelős jelzése alapján) a kutatás a hallgató tanulmányi kötelezettségeinek a rovására megy, a tanulmányi eredmények szignifikáns romlását okozza.

Információ témavezetőknek

A TDK egyedülálló lehetőség arra, hogy egy tanszék, kutatócsoport vagy kutató lelkes hallgatókat vonjon be a munkájába, kutatási programjának végrehajtásába. Informálisabb kereteket biztosít, mint a szakdolgozat, ugyanakkor a kétévente megrendezésre kerülő OTDK-konferencia motiváló tényezőként hathat.

Egy TDK-projekt elindítására több lehetőség is van:

  • aki szeretne egy adott témát (akár konkrét címet, akár tágabb témakört) meghirdetni, az jelezze szándékát a TDKT elnökének;
  • az oktató közvetlenül is meghívhatja tehetséges tanítványait egy kutatásba;
  • doktoranduszok is kezdeményezhetnek TDK-projektet a fent leírt módon, elvárás azonban, hogy erről előzetesen konzultáljon saját doktori témavezetőjével;
  • a hallgatókat is biztatjuk arra, hogy vegyék fel a kapcsolatot az oktatókkal.

Kérjük, amennyiben egy hallgatóval beindul egy TDK-projekt, jelezzék azt a TDKT felé, valamint hallgató szakfelelőse felé.

Dr. Biró Tamás
egyetemi docens
Judaisztikai Tanszék
 
Dr. Goldmann Márta
egyetemi docens
szakfelelős (egyházi/felekezeti közösségszervező BA)
TDKT titkára
Judaisztikai Tanszék