Budavár ostroma / Chacham Cebi Budán

A zsidó naptár szerint 5446 (a polgári időszámítás szerint 1686) elul hónap 13-án, 77 nap ostrom után sikerült a XI. Ince pápa által létrehozott Szent Ligának betörnie a török kézen levő budai várba. A keresztény fegyveresek a bevett város zsidó közösségét kirabolták, majdnem teljesen elpusztították. Az utcákon kegyetlenül lemészárolták, akit találtak, a nagyzsinagógát rágyújtották az ott menedéket keresőkre, a maradékot összefogdosták, 270 zsidót és harmincöt Tórát fogolyként elszállítottak.

Az egykor jelentős budai zsidó közösségből Cvi Hirsch Askenázi rabbi, a „Hákhám Cvi” (1660–1718) életben maradt, felesége és lánya viszont odavesztek az ostrom során. Az ő és családja tragédiáján keresztül meséli el Goldberger Izidor A Chacham Cebi Budán című elbeszélő költeménye Buda 1686-as ostromát. A főszereplő Cvi sorsát a szerző a bujdosásra kényszerülő Thökölyével és Rákócziéval hasonlítja össze, és a 17. századi rabbinak nagy magyaros érzületet ad. A könyv 1920-ban jelent meg (Budapest, Franklin Nyomda), 500 kézzel számozott példányban, a szerző aláírásával, Goldberger Erzsike által készített, szecessziós grafikával díszített művészi címlappal.

Dr. Goldberger Izidor (1876–1944) a Rabbiképző Intézetben végzett rabbiként, és a kor kívánalmai szerint bölcsészettudományból doktorált a pesti Tudományegyetemen. Meg is felelt ennek a tudós rabbiképnek: szolgálta a sátoraljaújhelyi, később a tatai hitközséget, illetve folyamatosan publikálta tanulmányait magyar, héber és német nyelven. Megírta a tatai zsidóság történetét, összegyűjtötte a tatai zsidó temető feliratait. Goldberger a holokauszt során vesztette életét. Hagyatékának egy részét az OR-ZSE Könyvtára őrzi. Ennek részeként került be az általunk digitalizált példány is, amely teljes terjedelmében megtekinthető ITT