Könyvtári Esték: Kácsor Zsolt

December 3-án került sor az OR-ZSE által szervezett Könyvtári Esték harmadik alkalmára, mely programsorozat keretében Veiszer Alinda beszélget meghívott írókkal a zsidó irodalom meghatározhatóságáról, illetve meghatározhatatlanságáról.

Ezúttal Kácsor Zsolt író, műfordító, újságíró volt az esemény vendége, akinek eddig megjelent hat regénye közül több is tartalmaz zsidó vonatkozásokat. A személyes hangvételű beszélgetés során először az identitás mint az ember önértelmezése került szóba. Veiszer Alinda kérdésére válaszolva a szerző elmondta, hogy számára a hagyomány-hit-közösség hármasából a közösség a legfontosabb: „zsidónak nem lehet lenni egyedül”, fogalmazott.

Innen a zsidó irodalomra terelődött a szó, s a bibliai exegézis kapcsán az író kifejtette, hogy véleménye szerint „elválaszthatatlan egymástól minden zsidó szellemi teljesítmény”, mely elképzelés igencsak problematikussá teszi a szerzőség kérdését. Az írás esztétikája kapcsán Kácsor ismertette álláspontját, miszerint a nyelvet mint vivőanyagot kell kezelni az alkotás során. Ezt követően regényei – elsősorban a 2020-ban megjelent Cigány Mózes, illetve a tavalyi évben publikált autofikciója, a Pokoljárás Bipoláriában – Egy mániás depressziós feljegyzései – zsidó vetületei kerültek szóba. Veiszer Alinda kérdése, miszerint attól zsidó-e a zsidó irodalom, hogy zsidóságra vonatkozó szövegrészeket tartalmaz, illetve konkrétabban: vajon akkor is a zsidó irodalom részének lennének tekinthetőek ezek a művek, ha a konkrét utalásokat (pl. a Cigány Mózes a Tóra öt könyvéhez illeszkedő szerkezeti felépítése vagy a Pokoljárás Bipoláriában héber írásra emlékeztető, csak mássalhangzókból álló szavai) kivennénk belőlük? A szerző felelete szerint bár a válasz igen, ennek – ahogy a művek kategorizálásának általában – véleménye szerint nincs jelentősége.

Végezetül az est szokatlanul intim hangvételét mutatta a közönség soraiból érkező zárókérdés, mely Kácsor Zsolt személyes, túlvilággal kapcsolatos hitére vonatkozott. „Nem az a kérdés, én hogyan képzelem, hanem az a kérdés, hogy az Örökkévaló hogyan képzeli” – zárta le a szerző frappáns válaszával az estét.

Köszönjük Kácsor Zsoltnak a beszélgetést, és látogatóinknak, hogy részvételükkel megtisztelték az eseményt!

Következő alkalommal, december 10-én Tompa Andrea lesz a Könyvtári Esték vendége. Az eseményre ITT lehet regisztrálni.