Niszán, 5785 / Há-meászef

5785-ben a polgári naptár szerint március 30-án este kezdődik ros hodes niszán. Ebből az alkalomból a haszkala (zsidó felvilágosodási mozgalom) emblematikus héber nyelvű lapját, a Há-meászef című folyóiratot mutatjuk be. 

A lapot Moses Mendelssohn (1729–1786) tanítványai alapították 1783-ban Königsbergben. Már a címe utal a hasábjain megjelent írások sokféleségére: המאסף (há-meászef), szó szerinti jelentése „gyűjtő”. A szerkesztők elsősorban tudománynépszerűsítő írásokat, verseket és bölcseleti esszéket gyűjtöttek benne egybe – a felvilágosodás elveivel összhangban az általános ismeretterjesztésre törekedtek, és ezáltal igyekeztek a világi műveltséget terjeszteni, egyúttal a zsidók német társadalomba való integrációját előkészíteni. Nyugat-Európában a haszkala képviselői számára különösen fontos volt a héber nyelv megújítása, tudatos népszerűsítése és hogy használatát a vallási szférán kívül eső területeken, különösen a világi szépirodalom és a tudományos irodalom terén is elterjesszék. A Há-meászef-ben megjelent írások nyelve tehát héber, és a lap így a modernkori héber nyelvújítás fontos mérföldköve. 

A periodika havonta jelent meg, és a zsidó naptár szerint egyazon évben megjelenő számokat külön kötetekbe rendezték. Az OR-ZSE Könyvtárában az 1788/89-es, Königsberg–Berlin kiadású évfolyamot őrizzük. A képeken az évfolyamos kötet címlapja látható, a niszán havi szám első lapjairól egy tavaszról szóló vers eleje, valamint az egyik tudományos cikk hőmérőt ábrázoló illusztrációi.