Életutak – A szegedi zsidóság kulturális örökségének megőrzése

A Holtzer-Horváth-Lindberg Alapítvány pályázatot hirdet a 2024/2025-ös tanév tavaszi félévére egyetemista diákok részére Életutak A szegedi zsidóság kulturális örökségének megőrzése címen.

Az Alapítvány célja a 19-20. század fordulóján működő egykori Holtzer Alapítvány azon hagyományának a felelevenítése, hogy egy kiváló diákot támogasson – az Alapítvány ezért újraindította a tradíciót, és egy emberi és kisebbségi témákkal vagy jogokkal foglalkozó hallgatót díjazni kíván, melyhez évente pályázatot ír ki.

A pályázaton való részvétel feltételei:

1. A pályázatra 18. életévüket betöltött fiatalok, illetve valamely felsőoktatási intézményben, alapképzés, mesterképzés, osztatlan 5 éves képzés keretében beiratkozott hallgatók jelentkezését várjuk.

2. A 2024/25-ös pályázati ciklusban témakörünk: Életutak. Olyan dolgozatokat várunk, melyek egy, az egykori vagy mai szegedi zsidó közösséghez tartozó személy életútját dolgozzák fel. Az érdeklődők az alábbi listában találhatnak témajavaslatokat az érdeklődők, illetve a Szegedi Zsidó Hitközség Archívuma is készséggel áll rendelkezésre:

  • orvosok (dr. Forbát Leó, dr. Deutsch Mátyás, dr. Kallós Károly, dr. Erdélyi Jenő, dr. Feuer Egon)_
  • ügyvédek (dr. Kállai Emil, dr. Dettre János, dr. Pártos Ernő, dr. Szivessy Lehel)
  • művészek (Erdélyi István hegedűművész, népzene kutató; Pallay Anna táncművész)
  • kereskedők (Bartos Lipót papírárú kereskedő, az Eisenstädter textil kereskedés)
  • tudósok (Haar Alfréd matematikus)
  • hitközségi jegyzők (Klein József, Klein Salamon, Bauer Márkfi Herman)
  • pedagógusok (Székely Alfréd, Pogány Margit)
  • a feminista mozgalom zsidó aktivistái Szegeden (Szivessy Mariska)

3. A pályázatra benyújtottpályázati anyag – amennyiben megfelel a jelen kiírásban előírtaknak – díjat nyerhet. Az arra érdemes pályázók dicséretben részesíthetők.

Pályázati formák és terjedelem:

1. Készülhet írás: PDF formátumban, 12-es betűnagyság, minimum 10, maximum 20 gépelt oldal, az ábrákat is beleértve. (Lehet korábbi beadandó vagy készülő diplomamunka/szakdolgozat része, amennyiben megfelel a pályázati kiírásnak.)

2. Készülhet mini film (max. 15 perc hosszúságban) vagy podcast beszélgetés (max. 30 perc terjedelemben), angol feliratozással.

3. Készülhet egy bármely technikával készített művészeti alkotás, amely egy kiválasztott személy életútjára, tevékenységére reflektál.

A pályázat benyújtási határideje: 2025. május 5.

A pályázatot a megadott határidőig elektronikusan a hhl-alapitvany@hotmail.com címen kell benyújtani, „HHL-pályázat” tárgy megjelölésével. A pályázati jelentkezésnek tartalmaznia kell:

  • a pályázó nevét, születési évét, lakhelyét, email címét, a pályázó oktatási intézményének nevét, és a szakot, évfolyamot, ahol tanulnak.
  • a pályamunka pontos címét és egy rövid, maximum 5 soros összefoglalót
  • mellékelni kell a pályamunkát, megnyitható formátumban. Művészeti munka esetén elegendő fotót beküldeni az elbíráláshoz, és a személyes megtekintés lehetőségét megteremteni.

A díjak oklevéllel és egyszeri, egyösszegű ösztöndíjjal járnak:

  • I helyezés: 150. 000,- Ft
  • II. helyezés: 100. 000,- Ft
  • III. helyezés: 50. 000,- Ft

A pályázatokat az Alapítvány Kuratóriuma értékeli. Az Alapítvány fenntartja a jogot, hogy a pályaművek tartalma és színvonala alapján változtasson a kiadott díjak számán.

Elbírálás és díjazás átnyújtása: 2025. május 30-ig, később közlendő időpontban és helyszínen. Minden pályázó értesítést kap a pályamunkája értékeléséről. A díjátadó ünnepségre minden pályázó meghívást kap. A pályázók a pályázat benyújtásával hozzájárulnak, hogy a kiíró a pályázat eredményét (szerző, cím, intézmény, díj) médiában közzétegye.

Dr. Frauhammer Krisztina az alapítvány elnöke