2024. november 17-én, a Global Day of Jewish Learning keretében az OR-ZSE zsidó kultúratörténet MA, és az OR-ZSE és a nyiregyházi Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola közös összehasonlító vallástörténet MA szakos hallgatói Toronyi Zsuzsanna egyetemi docens, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatónője vezetésével átnézték, kitisztították a OR-ZSE Dísztermében található három parohetet (parohet, tóraszekrény függönye), és elkészítették leírásukat.
A feliratok átírását Balogh István és Komoróczy Szonja Ráhel készítették.
1. Blumenfeld Ábrahám adománya (1939)
Sárgásbarna bársonyszerű anyag, bronzbarna fémszálas hímzéssel.
A növényi ornamentikából álló keret tetején koronát tartó ágaskodó oroszlánok, a keretben donátor-felirat, mely szerint Ábrahám Blumenfeld úr és Beile Gnendl asszony készíttették apjuk, Jekutiel Dov Hegyi (?) és anyjuk, Faje emlékére.
Pest (?) 1939
mérete: 114×177
Felirata:
ז”נ
כה”ר אברהם
בלומענפעלד
ע”ז האשה מ’ בילא נגענדל תי
בשנת תרצט לפק
שתהא לזכרון עולם
לנשמת אביהם
מוה”ר יקותיאל
דב העדיי
ולזכרון נשמת אמם
האשה מ’ פאיע ע”ה תנצבה
2. Winkler Ábrahám és Gerendás Dov emlékére (1949)
Barna anyagában mintás bársony, bronzbarna, fémszálas hímzéssel. Felső harmadában fémszálas selyem applikáció a kettős kőtáblák alakjában, mely fölé fémszállal hímzett oroszlánok textilrátét koronát tartanak. Ez alatt helyezkedik el a szinte láthatatlan fémszállal hímzett donátorfelirat, mely szerint a Holokauszt során elhunyt Ábrahám Jesája Winkler és Dov Gerendás emlékére készítettették Bonyhádon, 1949-ben.
A felhajtásban látszik, hogy az anyag eredetileg ékszínkék lehetett, jelenlegi színe erős oxidáció következménye lehet.
Bonyhád, 1949
mérete: 160,5×202,5
Felirata:
זאת נדבו בעבור נשמת
אבותם הקדושים שמסרו
נפשם על קידוש השם
בשנת תש”ד
מו”ה דוב גערענדאש ע”ז שתחי
מו”ה אברהם ישעי ווינקלער ע”ז שתחי
פה באנהאד שנת תש”ט לפ”ק
3. Landler József emlékére (1938)
Feltehetően profán célokra készített textilekből összeállított tóraszekrény-függöny: alsó része mintásan szőtt asztalterítő lehetett, melyhez egy másik hasonló textilből, tresz-szalaggal cikkcakkosan szegve kaporet-szerű részt illesztettek. A felső részen applikált, hímzett kettős-kőtábla motívum, alatta tórai idézet: וְסַכֹּתָ עַל הָאָרֹן אֶת הַפָּרֹכֶת („És fedd be a ládát parohet-tel”, Smot 20:3). A donátorfelirat felett pedig ugyancsak textil-applikációval készített nyitott tóratekercs látható, benne Zsoltár-idézet: מִי יַעֲלֶה בְהַר ה’ וּמִי יָקוּם בִּמְקוֹם קָדְשׁוֹ („Ki mehet fel az Örökkévaló hegyére, és ki állhat a szent helyén?”, Tehilim 24:3), felette a Tóra koronáját idéző zárt koronával. A feliratok piros fonállal hímzettek, meglepően ép állapotban.
A donátor-felirat szerint 1938-ban készítették, Joszef ben Jákov Landler emlékére felesége Hájá bát Eszter és fiuk, Pinhász Nátán.
Budapest, 1938
mérete: 143,5×209
Hátoldalán a készítő műhely rávarrt cégjelzése: Adler Károly műhímző , Budapest, Károly krt. 7.
Donátor-felirata:
ז”נ ה”ח יוסף בן יעקב נ”י
לאנדלער
וז’ חי’ בת אסתר תחי
ובנם ה”ב פנחס נתן נ”י
תר-צח
A tisztítás után a parohetek visszakerültek a Díszterem falára.
A három parohet leírása csupán vizuális megjelenésük alapján készült el, pontos leírásukhoz további kutatások szükségesek: nem ismert a tárgyak eredete, intézménybe kerülésének története, és a donátorfeliratokban szereplő személyek azonosítása is szükséges.
A három parohet közül valószínűleg csak az első származik neológ hagyománykörből, a másik kettő feltételezhetően más szellemi háttérből eredeztethető. Különösen elgondolkodtató az újrahasznosított textíliából készített, harmadik parohet: ismert annak gyakorlata, hogy a haszid rabbik által tartott közös étkezések (tis) után az ott használt kellékeket, étkészletet rituális tárgyakká alakítva őrizték meg. A parohet feltehetően egy keleties mintájú asztalterítő lehetett korábban, vélelmezhető ilyen eredete – bár ennek ellentmond a színe.