Interjúsorozatunkban jelenlegi és végzett hallgatóinkat kérdezzük arról, hogy miért választották az OR-ZSE-t. Most Schmidt Orsolyával készült interjúnkat olvashatjátok, aki a zsidó kultúratörténet mesterszak után elvégezte egyetemünkön a frissen indított zsidó hitoktató képző tanfolyamunkat is.
Schmidt Orsolya vagyok, a Pápa és Környéke Zsidó Kulturális Hagyományőrző Egyesület vezetője 2016 óta. Fontos számomra, hogy tagjainkkal és a programjainkhoz csatlakozó tanulni vágyókkal őrizzük a város és a környék zsidó múltját, az ismeretterjesztés által megmutassuk a hagyomány, vallás, kultúra sokszínűségét és szépségeit és minél több embert kalauzolhassunk szeretett pápai zsinagógánkban.
Hogyan értesültél az OR-ZSE-ról, miért választottad a hitoktató képzést?
2019-ben végeztem zsidó kultúratörténet mesterszakon az intézményben. A tavaly indított képzésről pedig több forrásból – internet, az intézmény oktatóinak tájékoztatása alapján – értesültem, és azt gondoltam, hogy a tanulás ezúttal is segít majd mind a saját fejlődésem során, mind a közösség életében.
Milyen módon tervezed hasznosítani a tanultakat?
Elsődlegesen a pápai közösség programjai és tanulásai során tartom fontosnak azt, amit tanultam. Mivel a civil szervezetnek köszönhetően több oktatási intézménnyel is kapcsolatunk van a városban, így azt gondolom, hogy rendhagyó órák során és egy-egy érdeklődő egyéni oktatásában is hasznos lesz majd a most megszerzett ismeretanyag – mely természetesen sosem teljes, mindig bővítésre szorul. Szívesen vennék részt a helyi iskolák ismeretanyagának színesítésében is.
Mi az, amit a hitoktató képzés során tanultakból a legfontosabbnak tartasz?
Azt, hogy újabb utakat nyitott, és megmutatta, hogy mennyire fontos a többoldalú megközelítés, a lexikális tudás és a gyakorlati élet, a szövegek ismerete és megértése, ugyanakkor a hagyomány ápolása és átadása is.
Mit szerettél legjobban az OR-ZSE-n? Mik voltak a kedvenc óráid, témaköreid?
Általában a közösséget, a beszélgetéseket szeretem a hétköznapokban is – így volt az az OR-ZSE-n töltött idő alatt is. A csoporttársak és a kérdéseinkre nyitott oktatók párbeszéde számomra a legfontosabb – ebből kellene minél több, ami a gyakorlatban és a hétköznapokban is hasznosítható ismeretet ad.
Van-e valamilyen kedves emléked, amit megosztanál?
Talán inkább az érzés, hogy 2017-ben még idegenként léptem be az egyetem épületébe, 2023 szeptemberében pedig már ismerős arcok és barátok jöttek velem szembe a folyosókon. Jó érzés volt visszatérni az épületbe, még akkor is, ha mindig új ismeretekkel, de ugyanakkor sok kérdéssel is távoztam.
Mit üzensz a képzés mostani és jövőbeli hallgatóinak?
Az üzenet az, ami számomra mindig fontos: merjünk kérdezni, véleményt mondani, kételkedni, elbizonytalanodni és a saját gondolatainkat megosztani. Ezek számomra a tanulásban is alapvetések, így erre buzdítanám a leendő hallgatókat is (hogy ne csak hallgassanak!).
Ha bővebben érdekel Orsolya tevékenysége, a pápai zsidó örökség ápolása, látogass el a Pápa és Környéke Zsidó Kulturális Hagyományőrző Egyesület facebook oldalára is!
Ha felkeltették érdeklődéseteket a képzések, a felvételivel kapcsolatos információ elérhető ITT.


