Tamásné Jámbor Andrea: Az OR-ZSE-től a Centropáig

Interjúsorozatunkban jelenlegi és végzett hallgatóinkat kérdezzük arról, hogy miért választották az OR-ZSE-t. Most Tamásné Jámbor Andreával készített interjúnkat olvashatjátok, aki az egyházi/felekezeti közösségszervező alapszak végzettje.

Tamásné Jámbor Andrea vagyok, pár éve szereztem diplomát az OR-ZSE egyházi/felekezeti közösségszervező szakán.

Mesélj kicsit a szakmai életutadról! Hol dolgozol, mivel foglalkozol jelenleg?

A szakmai életutam nagyon változatosnak mondható, sokféle területen kipróbáltam magam. Huszonévesen a vendéglátóiparban kezdtem, majd hosszú ideig személyi edzőként dolgoztam, ezután kezdett érdekelni a számok világa, és évekig tanultam, hogy mérlegképes könyvelő lehessek. Jelenleg is elsősorban pénzügyi területen dolgozom.

A továbbtanuláskor honnan értesültél az OR-ZSE-ről, miért választottad a közösségszervező szakot?

A harmincas éveimben egy családfakutatás következtében tudtam meg, hogy rendelkezem zsidó gyökerekkel, ezután kezdtem érdeklődni a zsidó kultúra és történelem iránt. Rengeteg könyvet és cikket olvastam a témában, és így találtam rá az OR-ZSE-ra is. Úgy éreztem, itt még jobban elmélyíthetem a tudásomat, és sok hasznos ismeretet szerezhetek a zsidósággal kapcsolatban.

Az egyházi/felekezeti közösségszervező szakon tanultak hogyan hasznosultak a későbbi életed, munkád során?

Az egyik jelenlegi munkahelyemet is részben az OR-ZSE-nak köszönhetem. Már régóta követtem a zsidó családtörténettel és ennek oktatásával foglalkozó Centropa Alapítvány tevékenységét, így nagyon örültem, amikor náluk tölthettem a másodéves szakmai gyakorlatomat. Miután lediplomáztam, pont megüresedett náluk egy pénzügyi asszisztens állás, és egyértelmű volt, hogy jelentkezem. Már lassan két éve dolgozom az alapítványnál, és bár elsődlegesen pénzügyi feladataim vannak, emellett igyekszem aktívan részt venni az általuk szervezett programokon is, ahol nagy hasznát veszem az
OR-ZSE-n tanult közösségszervezési ismereteknek.

Mit szerettél legjobban az Egyetemen? Mik voltak a kedvenc óráid, témaköreid?

Sajnos a Covid-járvány miatt az első félévet leszámítva online történt az oktatás, amit nagyon szomorúnak tartottam, mert az Egyetem hihetetlenül otthonos, családias, barátságos hangulattal rendelkezik, minden pillanatát imádtam, amit ott töltöttünk. Kedvenceim a zsidósággal kapcsolatos tantárgyak voltak, a judaisztika, a zsidó történelem, a zsidó környezetünk védelme. Nagyon szerettem a rendszeresen megrendezett konferenciákat is, ahol egyénileg vagy csoportosan lehetett felkészülni és előadásokat tartani adott témakörökből. A tanárok nagyon támogatták a tudományos munkát és az egyéni kutatásokat, így jelentkeztem például az OTDK-ra és több alkalommal a Mazsihisz által szervezett tudományos pályázatra is, ahol három egymást követő évben is helyezést értem el.

Van-e valamilyen kedves emléked, amit megosztanál?

Legkedvesebb emlékem az elsőéves kirándulás, amikor Szegedre, Makóra és Szabadkára látogattunk el. Amellett, hogy gyönyörű helyeken jártunk és nagyon érdekes előadásokat hallottunk, itt éreztem először, hogy mennyire különlegesen jó ez az egyetemi közösség.

Mit üzensz a szak mostani és jövőbeli hallgatóinak?

A mostani hallgatókra kicsit irigykedem, mert sokszor hiányzik az egyetemi élet. A jövőbelieknek azt üzenem, hogy ha érdeklődnek a zsidó kultúra iránt, jelentkezzenek bátran, nem fogják megbánni, és sok szép élménnyel és új ismerettel lesznek gazdagabbak.

Ha felkeltették érdeklődéseteket a képzések, a felvételivel kapcsolatos információ elérhető ITT.